مش

مش چیست؟

مش در صنایع مختلف بسیار کاربردی است و موضوع مش بندی یا مش در تولید پودر میکرونیزه از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است. بطور کلی تولید پودر میکرونیزه بر اساس آنالیزهای خاک شناسی و شیمیایی صورت می پذیرد و پودر میکرونیزه حاصل آسیاب سنگ هایی همچون سنگ چینی برای کربنات کلسیم، باریت، تالک و دیگر عناصر می باشد.
نکته ای باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که هر کدام از این سنگها بطور 100 خالص موجود نیستند اما سنگهایی با کیفیت بالا از مواد شیمیایی در معادن کشور وجود دارد.

سنگ چینی دورود دارای کربنات کلسیم بسیار بالاتری در مقایسه با معادن دیگر است و قاعدتا پودر کربنات کلسیم تولیدی از این سنگ از لحاط ترکیبات شیمیایی پوشش بهتری در فرایندهای مورد نظر برای تولید محصولات ثانویه مثل رنگ خواهد داشت.
در خاک شناسی، مش به دانه بندی خاک مورد نظر برای الک کردن آن اشاره دارد. به همین معنا که اندازه ذرات خاک برای الک کردن مش نامیده می شود. یک توده خاک یا پودر ترکیبی از دانه بندی های متفاوت که شامل توزیعی از اندازه های متفاوت است.
برای مثال یک کیلوگرم از یک پودر می تواند 60 درصد زیر 10 میکرون باشد و مابقی آن بالای 10 میکرون باشد.
پودر میکرونیزه همانگونه که از نام آن پیداست پودری در مقیاس میکرون است و اکثر ترکیب دانه بندی ان بطور معمول زیر 20 میکرون می باشد. بمنظور ایجاد مقیاس اندازه گیری پودر ها و توده های خاک از لحاظ دانه بندی و اندازه ذرات موجود در ان مقیاس میکرون استفاده میشود که تحت عنوان استاندارد مش یا Mesh Scale کاربرد دارد.
به بیان دیگر مش استانداری است برای توضیح و شرح اندازه و دانه بندی پودرها و بطور خاص پودر میکرونیزه در سال های 1986-1987 بوجود آمد و بر اساس آنالیز آزمایشگاهی و نمونه برداری از پودر، توزیع ذرات (Particle Size Distribution) موجود در آن پودر اندازه گیری می شود. بر اساس اکثریت اندازه ذرات موجود در پودر شاخص مش برای نشان دادن کیفیت پودر کاربرد دارد
فرایند تولید یک پودر ساز نسبت مستقیم با نحوه توزیع ذرات آن پودر تولیدی دارد. اما متاسفانه پودر های تولیدی در اکثر کارخانه های تولید پودر به روش های بسیار قدیمی و بروش الک کردن بدست می آید که از دقت مناسب برخوردار نیست و توزیع مناسب دانه بندی در محصولات مشاهده نمی شود. کاربرد درست دانه بندی پودر به تولید کننده محصولات دیگر کمک میکند که از مواد کمتر و همچنین انرژی کمتری در فرآند تولید خود استفاده کند و محصولی با استانداردهای بالاتر بوجود بیاورند.

تصاویر مش