فایبر گلاس

فایبر گلاس چیست؟

فایبر گلاس از ترکیب الیاف پشم شیشه با مواد پلیمری ساخته می‌شود. الیاف پشم شیشه برای تقویت فایبرگلاس استفاده می شود و مواد پلیمری همچون رزین هم به‌عنوان چسباننده‌ی پایه استفاده می‌شود. بطورکلی رزین کمک می‌کند تا نیرو و تنش واردشده به قطعه در سراسر سطح آن پخش می شود.
از آنجایی که ورق های فایبرگلاس بسیار سبک هستند در صنایع مختلف کاربردهای بسیار متنوعی دارد و می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای خیلی از مواد مصرفی قبلی باشند، در ادامه به بررسی کاربردهای فایبرگلاس خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از فایبرگلاس

مقاومت بسیار بالا و وزن بسیار پایین
مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اشعه‌ی UV
تولید فایبر گلاس در شکل‌ها و طرح‌های مختلف
استفاده در صنایع مختلف از نظر اقتصادی کاملا بصرفه است

رزین های استفاده شده در ساخت فایبرگلاس

فایبرگلاس براساس نوع رزین بکار رفته در ساخت‌ آن در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود و همین باعث می‌شود تا هرکدام ویژ‌گی‌های مختلفی داشته باشند. رزین به‌کار رفته در تولید قطعات فایبرگلاس سه دسته‌ی کلی دارند که عبارتند از:

پلی‌استر

پلی‌استر در برابر خوردگی مواد خورنده ضعیف عمل می‌کند

وینیل استر

وینیل استر مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد

اپوکسی

این نوع رزین مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، حرارت و دمای هوا دارد
البته رزین پلی‌استر غیراشباع ارتوفتالیک نوع خیلی پرکاربردی از رزین است که این روزها در ساخت انواع فایبر گلاس بکار می‌رود. این نوع رزین در تمام دنیا استفاده می‌شود و استحکام بالا و قیمت مناسبی هم دارد.

از دیگر نکاتی که باید در خصوص آن اطلاع داشته باشید این است که ۳از نوع پشم شیشه در تولید فایبر گلاس استفاده می شود که عبارتند از:

الیاف سوزنی

الیاف سوزنی وزن و قیمت کمی دارند و استحکام‌شان نیز به‌نسبت از نوع دیگر کم‌تر است.

الیاف حصیری

الیاف حصیری موجب استحکام زیادی در جنس فایبر گلاس می‌شود ولی به همان نسبت وزن و قیمت بیشتری هم دارد.

ترکیبی از الیاف سوزنی و حصیری

خیلی از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید قطعات فایبر گلاس از ترکیب الیاف سوزنی و حصیری در تهیه‌ ورق‌های کامپوزیت‌شان استفاده می‌کنند. همین مسئله کمک می‌کند تا این نوع از انواع فایبر گلاس هم سبک و فوق‌العاده مستحکم باشد و هم قیمت مناسب‌ تری داشته باشد.

کاربرد فایبرگلاس

فایبرگلاس با ویژگی‌های خاصی که دارد بسیار پرکاربرد است. فایبر گلاس می‌تواند گاهی از فولاد محکم‌تر عمل کند و از هر قطعه‌ی صنعتی دیگری سبک‌تر باشد و نقش یک عایق تمام عیار را نیز بازی کند. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود در تمام صنایع کاربرد داشته باشد از فایبرگلاس به عنوان عایق کننده‌ی مخازن آب و اسید استفاده می‌شود همچنین استفاده از فایبر گلاس از پوسیدگی و خوردگی انواع مخازن جلوگیری می‌کند. از انواع فایبر گلاس در تولید قطعه‌های خودرو مثل سپر، کابین خودرو … استفاده های متعددی می‌شود.

تصاویر فایبرگلاس